AIDS ve Uyuşturucular

Uyuşturucu kullanıcıları kullandıkları şırıngaları başkalarıyla paylaştığı sürece AIDS bulaşma riski altınadır. Damardan uyuşturucu kullanımı sonucunda doğan riskler Damarda uyuşturucu kullanmak kişinin kendisini birçok konuda risk altına sokması demektir. Hepatit-B ve Endokarditis gibi kanla taşınan hastalıklar kirli şırıngaların kullanımıyla kolayca bulaşılabilir


Yüksek dozda uyuşturucu alınmasıda kullanıcının sağlığını etkileyebilecek başka bir tehdit unsurudur.Çünkü uyuşturucuların kuvveti bilinemediğinden kullanıcı vücuduna ne kadar uyuşturucu enjekte ettiğini bilememektedir. Şırınga içinde kalan hava kabarcıklarının kazayla vücuda enjekte edilmesi kan dolaşımını durdurmaktadır. Ayrıca kirli şırıngaların kullanılması AIDS riskinin yanında abse ve tetanoz gibi hastalıklara da neden olmaktadır.

San Fransisco AIDS Kurumu uyuşturucu kullanıcılarına AIDS riskini azaltmak için aşağıdakileri önermektedir:

Şırıngalarınızı Paylaşmayın

Eğer uyuşturucu almaya devam ediyorsanız, AIDS riskini azaltmak için şırıngalarınızı kimseyle paylaşmayın.Aksi takdirde şırıngalarınızı paylaştığınız kişiyle hastalıklarıda paylaşmak zorunda kalırsınız.Bu nedenle kendi aletlerinizi edinin ve birileriyle paylaşmak gibi bir gaflete düşmeyin.

Aletlerinizi Temizleyin

Uyuşturucu enjeksiyonunda kullandığınız cihazları her kullanımdan sonra yıkayın ve dezenfekte etmek için bir sonraki kullanıma kadar alkol içinde bırakın.

Vücudunuzu Temizleyin

Şırıngayı enjekte etmeden önce, uyuşturucuyu vuracağınız bölgeyi alkolle temizleyin.

Sağlığınıza Dikkat Edin

Eğer kendinizi zayıf ve yorgun hissediyorsanız, herhangi bir hastalık kaptığınız anlamına gelebilir.Bu nedenle her ihtiyacınız olduğunda tıbbi tedavi görün, düzenli gıda alın ve yeterli ölçüde dinlenin.

kaynak: aids ve hiv
AIDS ve Uyuşturucular İmaj yükleniyor...
aids

AIDS ve Uyuşturucular Resim GalerisiYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"turkiye1.net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım